SAAFL 100 Goals in a Season – By Division

History Home

A1 William James (Adelaide) University 1928

124

A1 Alec Kinlough Port District (Exeter) 1939

118

A1 Bill Hann Saint Peter’s OC 1936

116

A1 Alec Kinlough Port District (Exeter) 1940

115

A1 Duane Massey Kilburn 1992

115

A1 Kym Welsby Sacred Heart OC 1996

115

A1 Jack Johnson Port District (Semaphore Central) 1937

114

A1 Arthur Dawkins Prince Alfred Oc 1937

112

D1 Drew Litster Rostrevor OC 2006

111

A1 Jack Johnson Port District (Semaphore Central) 1938

110

A1 Charlie Akkermans (Adelaide) University 1957

106

A1 Wayne Carlin Port District 1994

104

A1 Todd Ferguson Adelaide University 1996

101

A1 Tony Risby Adelaide Teachers College 1977

100

A2 Sid Maley Walkerville 1936

155

A2 Gordon Sawley Kensington 1933

139

A2 Stuart Wells Goodwood Saints 1990

128

D2 Drew Litster Rostrevor OC 2003

123

A2 Arthur Dawkins Prince Alfred OC 1940

119

A2 Les Filmore Colonel Light Gardens 1932

118

A2 Shane Langley Scotch OC 1979

117

A2 Alan Hunt Rosewater 1962

115

A2 John Smith Broadview 1977

114

A2 Alec Kinlough Henley and Grange 1934

112

D2 Mark Tylor Port District 1998

112

A2 Mick Spain Underdale United 1928

107

P2 Damien Herzick Salisbury North 1996

104

A2 Kym Welsby Sacred Heart OC 1997

101

A2 Max Roberts Scotch OC 1948

101

A2 Malcolm Footer Railways 1938

100

A2 Michael Van den Kieboom CBCOC 1996

100

D2 Res John Modra Pooraka 1997

109

A3 Michael Wilkins SMOSH 1994

121

A3 Don Pryor Henley 1953

118

A3 Clay Chaplin Scotch OC 1995

116

A3 Mark Kenneally Sacred Heart OC 1975

112

A3 Garth Wright Plympton High Old Scholars 1993

107

D3 John Walthan Prince Alfred OC 2004

105

D3 Nick Wark Unley Mercedes Jets 2014

104

D3 John Walthan Prince Alfred OC 2001

103

D3 Laurence Schache Gepps Cross 1997

103

A3 Brian Rundle Brighton 1958

102

A3 Res David Kennewell SMOSH 1994

116

A4 Ian Haines Flinders University 1966

139

D4 Nick Genovese Goodwood saints 1984

126

A4 Graham Nash Payneham 1954

118

A4 David Harben Old Ignatians 1975

116

A4 Kevin Aistrope Tea Tree Gully 1990

112

D4 Luke Robinson Salisbury West 2006

110

A4 Peter Duif Modbury 1990

109

A4 Rick Burnett Westminster OS 1979

103

D4 Rob Cichowski Rosewater 2004

103

A4 Scott Hammond Burnside Kensington 1992

101

A4 Doug Turbill Wattle Park Teacher’s College 1960

100

D4 Res Scott Allan Salisbury West 2006

133

D4 Res Tim Rice Old Ignatians 1998

103

A4 Res William Walloscheck Central United 1996

103

A5 Neil Wuttke Sturt CAE 1975

151

A5 Ken Whelan Brighton High 1970

142

D5 Ben Hart Fitzroy 2004

135

A5 Jim Gooch Modbury 1989

127

A5 North Bonomy Eddy Eastern Park 1995

123

D5 Arren Harvey Colonel Light Gardens 2014

117

A5 Michael Coad Ingle Farm 1990

108

D5 Shane Scudds Golden Grove 2008

108

D5 Michael Leal north haven 2003

107

D5 Ben Hart Fitzroy 2003

104

D5 Roger Rasheed Pembroke OS 1997

103

D6 Shamus Osborn Kenilworth 2005

143

D6 Brian Dick Rosewater 1978

125

A6 T May Glandore 1992

117

A6 Andrew Oliver Houghton Districts (Banksia Park OS) 1993

114

D6 Adam Forth Greenacres 2006

113

D6 Arren Harvey Colonel Light Gardens 2013

111

D6 Nick Williams Rosewater 2014

108

D6 James Bain Central United 2014

103

A6 South Craig Walker Port District 1995

102

A6 Jeff Marshall Colonel Light Gardens 1992

100

A6 Peter Waites Alberton United 1994

100

D6 Res Luke Nation Hope Valley 2008

110

D6 Res William Walloscheik Central United 1997

108

D7 Cameron Carroll Sacred Heart OC 2011

142

A7 Paul Derham Pooraka 1996

137

D7 Adam Barnes Paralowie 2008

130

D7 Phillip Dudley North Pines 2014

130

D7 Sean Chambers Colonel Light Gardens 2004

129

D7 Adam Barnes Paralowie 2007

127

D7 Cameron Carroll Sacred Heart OC 2010

118

D7 Adam Barnes Paralowie 2003

109

D7 Hugh Millikan Blackfriars OS 2006

107

A7 Darren Graetz Adelaide University 1992

102

A7 C Chapman Para District Uniting 1988

101

A7 C Chapman Para District Uniting 1988

101

D7 Ivan Novosel Mawson Lakes (Saint Paul’s OS) 2009

100

D7 Res Nick Tait Sacred Heart OC 2011

134

D7 Res Andrew Bienke Hope Valley 2005

112

A7 Res Anthony Tallura Modbury 1994

112

D7 Res Ben Vezis Adelaide University 2009

110

D7 Res Kym Klomp Wingfield Royals 2007

101

A8 Graham Brooks Salisbury North 1996

127

D8 Mick Barber Gaza 1987

123

A8 North Russell Bradshaw North Pines 1995

114

D8 Michael Marvanek Rostrevor OC 2004

114

D8 Peter Martin Tea Tree Gully 1999

111

A8 Jim Gooch Modbury 1990

105

D8 Christian Spratt Port District 2002

104

D8 Shaun Holland Paralowie 2001

104

D8 Glen Simmons Golden Grove 2014

103

A8 Luigi Lagana Seaton Ramblers 1993

102

D8 Michael Storti Broadview 1997

101

D8 Peter Martin Tea Tree Gully 2001

101

D8 Res Shane Ball Tea Tree Gully 2001

102

D9 North Anthony Tallura Modbury 1998

126

A9 Michael Bamford SMOSH 1994

124

A9 John Dicker Glenunga 1986

116

D9 Mick Barber Gaza 1981

112

D9 North Troy Lorenz Adelaide University 1999

107

D10B Clinton Payne Gepps Cross 2006

170

A10 Pekka Honkanen Seaton Ramblers 1991

148

D10 North Anthony Sparre Salisbury West 2000

118

D10 South Clay Chaplin Scotch OC 2002

118

A10 S Reynolds Hectorville 1991

109

D10 North Anthony Sparre Salisbury West 2001

106

A10 Ian Casey Hope Valley 1992

101

D10 North Anthony Tallura Modbury 1997

101

D10 North Craig Walker Port District 2000

100

A11 Stephen Quigley Ingle Farm 1993

102

C6 Wade Matthews SMOSH West Lakes 2010

100

Colts Mick Daniels Greenacres 1977

100

U/17 Blue Steven McLawrence Henley Greek 1997

154

U/17 Gold Anthony Didak Pooraka 1998

110

U/18 Yellow Spencer Johnson Flinders Park 2014

102

History Home

Thanks To Our Major Sponsors