SAAFL 100 Goals in a Season – By Totals

History Home

170

Clinton Payne Gepps Cross 2006 D10B

155

Sid Maley Walkerville 1936 A2

154

Steven McLawrence Henley Greek 1997 U/17 Blue

151

Neil Wuttke Sturt CAE 1975 A5

148

Pekka Honkanen Seaton Ramblers 1991 A10

143

Shamus Osborn Kenilworth 2005 D6

142

Cameron Carroll Sacred Heart OC 2011 D7

142

Ken Whelan Brighton High 1970 A5

139

Gordon Sawley Kensington 1933 A2

139

Ian Haines Flinders University 1966 A4

137

Paul Derham Pooraka 1996 A7

135

Ben Hart Fitzroy 2004 D5

134

Nick Tait Sacred Heart OC 2011 D7R

133

Scott Allan Salisbury West 2006 D4 Res

130

Adam Barnes Paralowie 2008 D7

130

Phillip Dudley North Pines 2014 D7

129

Sean Chambers Colonel Light Gardens 2004 D7

128

Stuart Wells Goodwood Saints 1990 A2

127

Adam Barnes Paralowie 2007 D7

127

Graham Brooks Salisbury North 1996 A8

127

Jim Gooch Modbury 1989 A5

126

Anthony Tallura Modbury 1998 D9 North

126

Nick Genovese Goodwood saints 1984 D4

125

Brian Dick Rosewater 1978 D6

124

Michael Bamford SMOSH 1994 A9

124

William James (Adelaide) University 1928 A1

123

Bonomy Eddy Eastern Park 1995 A5 North

123

Drew Litster Rostrevor OC 2003 D2

123

Mick Barber Gaza 1987 D8

121

Michael Wilkins SMOSH 1994 A3

119

Arthur Dawkins Prince Alfred OC 1940 A2

118

Alec Kinlough Port District (Exeter) 1939 A1

118

Anthony Sparre Salisbury West 2000 D10 North

118

Cameron Carroll Sacred Heart OC 2010 D7

118

Clay Chaplin Scotch OC 2002 D10 South

118

Don Pryor Henley 1953 A3

118

Graham Nash Payneham 1954 A4

118

Les Filmore Colonel Light Gardens 1932 A2

117

Arren Harvey Colonel Light Gardens 2014 D5

117

Shane Langley Scotch OC 1979 A2

117

T May Glandore 1992 A6

116

Bill Hann Saint Peter’s OC 1936 A1

116

Clay Chaplin Scotch OC 1995 A3

116

David Harben Old Ignatians 1975 A4

116

David Kennewell SMOSH 1994 A3 Res

116

John Dicker Glenunga 1986 A9

115

Alan Hunt Rosewater 1962 A2

115

Alec Kinlough Port District (Exeter) 1940 A1

115

Duane Massey Kilburn 1992 A1

115

Kym Welsby Sacred Heart OC 1996 A1

114

Andrew Oliver Houghton Districts (Banksia Park OS) 1993 A6

114

Jack Johnson Port District (Semaphore Central) 1937 A1

114

John Smith Broadview 1977 A2

114

Michael Marvanek Rostrevor OC 2004 D8

114

Russell Bradshaw North Pines 1995 A8 North

113

Adam Forth Greenacres 2006 D6

112

Alec Kinlough Henley and Grange 1934 A 2

112

Andrew Bienke Hope Valley 2005 D7 Res

112

Anthony Tallura Modbury 1994 A7 Res

112

Arthur Dawkins Prince Alfred Oc 1937 A1

112

Kevin Aistrope Tea Tree Gully 1990 A4

112

Mark Kenneally Sacred Heart OC 1975 A3

112

Mark Tylor Port District 1998 D2

112

Mick Barber Gaza 1981 D9

111

Arren Harvey Colonel Light Gardens 2013 D6

111

Drew Litster Rostrevor OC 2006 D1

111

Peter Martin Tea Tree Gully 1999 D8

110

Anthony Didak Pooraka 1998 U/17 Gold

110

Ben Vezis Adelaide University 2009 D7R

110

Jack Johnson Port District (Semaphore Central) 1938 A1

110

Luke Nation Hope Valley 2008 D6 Res

110

Luke Robinson Salisbury West 2006 D4

109

Adam Barnes Paralowie 2003 D7

109

John Modra Pooraka 1997 D2 Res

109

Peter Duif Modbury 1990 A4

109

S Reynolds Hectorville 1991 A10

108

Michael Coad Ingle Farm 1990 A5

108

Nick Williams Rosewater 2014 D6

108

Shane Scudds Golden Grove 2008 D5

108

William Walloscheik Central United 1997 D6 Res

108

Michael Kasianowicz Alberton United 1979  A4

107

Garth Wright Plympton High Old Scholars 1993 A3

107

Hugh Millikan Blackfriars OS 2006 D7

107

Michael Leal north haven 2003 D5

107

Mick Spain Underdale United 1928 A2

107

Troy Lorenz Adelaide University 1999 D9 North

106

Anthony Sparre Salisbury West 2001 D10 North

106

Charlie Akkermans (Adelaide) University 1957 A1

105

Jim Gooch Modbury 1990 A8

105

John Walthan Prince Alfred OC 2004 D3

104

Ben Hart Fitzroy 2003 D5

104

Christian Spratt Port District 2002 D8

104

Damien Herzick Salisbury North 1996 P2

104

Nick Wark Unley Mercedes Jets 2014 D3

104

Shaun Holland Paralowie 2001 D8

104

Wayne Carlin Port District 1994 A1

103

Glen Simmons Golden Grove 2014 D8

103

James Bain Central United 2014 D6

103

John Walthan Prince Alfred OC 2001 D3

103

Laurence Schache Gepps Cross 1997 D3

103

Rick Burnett Westminster OS 1979 A4

103

Rob Cichowski Rosewater 2004 D4

103

Roger Rasheed Pembroke OS 1997 D5

103

Tim Rice Old Ignatians 1998 D4 Res

103

William Walloscheck Central United 1996 A4 Res

102

Brian Rundle Brighton 1958 A3

102

Craig Walker Port District 1995 A6 South

102

Darren Graetz Adelaide University 1992 A7

102

Luigi Lagana Seaton Ramblers 1993 A8

102

Shane Ball Tea Tree Gully 2001 D8 Res

102

Spencer Johnson Flinders Park 2014 U/18 Yellow

102

Stephen Quigley Ingle Farm 1993 A11

102

Michael Kasianowicz ANI Railways 1985  A5

101

Anthony Tallura Modbury 1997 D10 North

101

C Chapman Para District Uniting 1988 A7

101

C Chapman Para District Uniting 1988 A7

101

Ian Casey Hope Valley 1992 A10

101

Kym Klomp Wingfield Royals 2007 D7R

101

Kym Welsby Sacred Heart OC 1997 A2

101

Max Roberts Scotch OC 1948 A2

101

Michael Storti Broadview 1997 D8

101

Peter Martin Tea Tree Gully 2001 D8

101

Scott Hammond Burnside Kensington 1992 A4

101

Todd Ferguson Adelaide University 1996 A1

100

Craig Walker Port District 2000 D10 North

100

Doug Turbill Wattle Park Teacher’s College 1960 A4

100

Ivan Novosel Mawson Lakes (Saint Paul’s OS) 2009 D7

100

Jeff Marshall Colonel Light Gardens 1992 A6

100

Malcolm Footer Railways 1938 A2

100

Michael Van den Kieboom CBCOC 1996 A2

100

Mick Daniels Greenacres 1977 Colts

100

Peter Waites Alberton United 1994 A6

100

Tony Risby Adelaide Teachers College 1977 A1

100

Wade Matthews SMOSH West Lakes 2010 C6

100

Michael Kasianowicz Royal Park 1973  A4
100 Michael Kasianowicz Alberton Oval 1980  A4

History Home

Thanks To Our Major Sponsors