SAAFL All Australian Players – Players Alphabetical

History Home

Name

Club

Year

Allen Phil Broadview

1985

Allen Josh Athelstone U/23

2015

Annear Noel Seaton Ramblers

1976

Annear Noel Broadview

1979

Antonello Andrew Adelaide University

1986

Argus Gary Kilburn

1988

Armstrong Ben Kilburn

2002

Baccanello Tim Rostrevor Old Collegians

U/23

2015

Barry Thomas Goodwood Saints

U/23

2011

Bartel David Goodwood Saints

2004

Berry Scott Henley

U/23

2005

Blacksell Todd PHOS Camden

U/23

2011

Botten Bill St Peter’s Old Collegians

1982

Botten Bill St Peter’s Old Collegians

1983

Botten Bill St Peter’s Old Collegians

1985

Botten Bill St Peter’s Old Collegians

1988

Botten Tom St Peter’s Old Collegians

U/23

2010

Brand Darryl Postal Institute

1973

Bratton Max Kilburn

1983

Bray Richie Exeter

1958

Brebner Don University

1950

Buckley Ray Semaphore Central

1976

Cailotto Lou Flinders Park

1976

Carr Robert Postal Institute

1970

Chadwick Sam Rostrevor Old Collegians

U/23

2005

Chadwick Tom Rostrevor Old Collegians

U/23

2006

Chadwick Tom Rostrevor Old Collegians

U/23

2007

Chandler Darren Henley

2002

Chapman Bill University

1965

Clarke Derek Port District

U/23

2006

Clarke Derek Port District

U/23

2007

Clarke Max Riverside

1962

Coles Ivan Riverside

1988

Cooper Tom Adelaide University

U/23

2006

Coppins Jamie Walkerville

1962

Coudraye John FlindersPark

1976

Cousins Peter Seaton Ramblers

1983

Crerar Peter Broadview

1991

Cutting Dean Salisbury North

U/23

2006

Cutting Dean Salisbury North

U/23

2007

De Visser Cameron Sacred Heart Old Collegians

U/23

2011

Delaney Colin Ethelton

1973

Delmenico Matthew Sacred Heart Old Collegians U/23

2015

Dickson Brian Payneham

1958

Disney Julian University

1968

Edwards Mark PHOS Camden

2002

Egan Nick Port District

2004

Ellis Gary Kilburn

2002

Emmett Brenton Adelaide University

1973

Evans Steven Salisbury North

U/23

2007

Farr Gregory Gaza

U/23

2006

Ferguson Todd Prince Alfred Old Collegians

1994

Ferris Brian Teachers College

1970

Ferris Brian Adelaide University

1974

Flynn Mick Adelaide College

1979

Fogden Matt Modbury

U/23

2011

Giles Clinton Greek

1983

Giles Richard Rostrevor Old Collegians

U/23

2006

Giles Richard Rostrevor Old Collegians

U/23

2007

Goodhart John University

1968

Gower Michael Seaton Ramblers

U/23

2007

Griffiths Kevin Teachers College

1970

Griffiths Kevin Adelaide University

1974

Grocke Nathan Broadview

U/23

2007

Hales Nicholas Port District U/23

2015

Hamill Mick Riverside

1986

Hamilton Will St Peter’s Old Collegians

1979

Hardy Henry Gaza

U/23

2007

Harries Robert University

1965

Harris Neville Semaphore Central

1974

Harrison Ian Flinders University

1971

Harrison Ian Scotch Old Collegians

1979

Harvey Jim Exeter

1950

Haslam Ross Scotch Old Collegians

1973

Haslam Ross Scotch Old Collegians

1976

Haslam Ross Scotch Old Collegians

1979

Hewett Mick Teachers College

1970

Hewitt Ron Woodville

1958

Horwood Chris St Peter’s Old Collegians

1988

Howson Denny Kilburn

1960

Hunter Chris Seaton Ramblers

1973

Hunter Chris Riverside

1979

Ide Ian Prince Alfred Old Collegians

1970

Jacques Jeremy Seaton Ramblers

2002

Jacques Jeremy Seaton Ramblers

2004

Jarratt Claude Walkerville

1951

Johnson Steve Adelaide Teachers

1973

Johnson Steve Adelaide University

1974

Johnston Peter Scotch Old Collegians

1985

Jordan Shane Salisbury North

U/23

2006

Katsaros Jim Adelaide University

1971

Katsaros Jim Adelaide University

1974

Kemp Mark Broadview

1989

Kemp Paul Broadview

1989

Kennett Stephen Prince Alfred Old Collegians

1983

Keough Peter Semaphore Central

1950

Kerr David Flinders University

1971

Kerr Michael Gaza

U/23

2010

Kerr-Grant Malcolm Adelaide University

1976

Kerston Phil Henley

1976

Krzeminski Mark West Croydon

1985

Lauder Gavin Kilburn

1989

Levy Jake Salisbury North

U/23

2005

Lockwood Jordan St Peters Old Collegians U/23

2015

Lowry Daryl Riverside

1982

Mason Jamie Broadview

1986

May Trevor Broadview

2002

May Trevor Broadview

2003

May Trevor Broadview

2004

McCann Peter Flinders University

1971

McClure Trevor Kilburn

1991

McDonnell Seamus Henley

U/23

2010

McKay Alex Tea Tree Gully U/23

2015

McLeod Alistair University

1950

McLeod Alistair University

1954

Millar Zaccary Eastern Park

U/23

2010

Miller Andy Glenunga

1970

Mitchell Loch University

1970

Morgan Michael Greek-Camden

1989

Muir Andrew Adelaide University

1991

Muir Andrew Adelaide University

1994

Natoli Maurice Kilburn

1991

Natt Merv Exeter

1950

Noonan John Sacred Heart Old Collegians

U/23

2011

Ormond Roger Payneham

1971

Owens Brenton Port District

1994

Page John Postal Institute

1968

Page John Postal Institute

1970

Parker Gary Prince Alfred Old Collegians

1986

Parousis William Riverside

1979

Payze Mark Henley Greek

1994

Perry Darren Port District

U/23

2005

Powell Robert Semaphore Central

1958

Purdy John Goodwood

1968

Quinn Jack Riverside

1950

Radetti Christopher Gaza

U/23

2006

Radotti Christopher Gaza

U/23

2007

Rainsford Jeff Semaphore Central

1970

Roach Anthony Broadview

1986

Roache George Semaphore Central

1973

Robertson University

1965

Rofe Paul Adelaide University

1970

Rofe Paul Adelaide University

1973

Rofe Paul Adelaide University

1974

Rundle Brian Brighton

1958

Russell Glenn Kilburn

1994

Russell John Semaphore Central

1960

Ryan Bradley PHOS Camden

1994

Sandford Glen PHOS Camden

2003

Sandford Glen PHOS Camden

2004

Sangster John University

1965

Sawford Jim Semaphore Central

1954

Schwartz Mark Adelaide University

1976

Seppelt Brian University

1958

Simmons Kevin Semaphore Central

1954

Skorzewski Fidelis Riverside

1979

Smart Brian Payneham

1965

Smelt Ben Adelaide University

U/23

2015

Smith Nicholas St Peter’s Old Collegians

U/23

2010

Smith Peter Gepps Cross

2003

Solomon Jack Greek-Camden

1988

Spriggs Scott Scotch Old Collegians U/23

2015

Staker John Rosewater

1973

Staker John Rosewater

1976

Stengle Alex Gepps Cross

U/23

2010

Stephens Haydn Riverside

1989

Stent Matthew Golden Grove U/23

2015

Tait Simon Sacred Heart Old Collegians

1986

Tardif Robert Adelaide University

1971

Tidswell John Kilburn

1960

Tierney Terry Walkerville

1973

Trimboli Marcus Rostrevor Old Collegians

2002

Trimboli Marcus Rostrevor Old Collegians

2003

Trimboli Marcus Rostrevor Old Collegians

2004

Trumble Simon Adelaide University

1974

Trumble Simon Adelaide University

1976

Underdown Kim Exeter

1973

Underdown Kim Exeter

1974

Van Soest Shannon Tea Tree Gully

2003

Van Soest Shannon Tea Tree Gully

2004

Vertudaches Des Tea Tree Gully

2003

Vincent Andy St Peter’s Old Collegians

1989

Volbrecht Stan Kilburn

1962

Wait Julian Port District

2004

Wakelin Daniel Goodwood Saints

2002

Wakelin Daniel Goodwood Saints

2003

Wakelin Daniel Goodwood Saints

2004

Walsh John University

1954

Waltham Robert University

1968

Watkins Ben Rostrevor Old Collegians

2004

Weidemann Wayne Kilburn

2002

Weidemann Wayne Kilburn

2004

Welford John Payneham

1965

Welford John Payneham

1968

Whelan David Goodwood Saints

1991

White Vic Alberton Church United

1951

Wilkinson Ken Walkerville

1954

Williams Cory Adelaide University

1988

Williams Troy Flinders Park

2002

Willsmore Ian Prince Alfred Old Collegians

1985

Willsmore Ian Prince Alfred Old Collegians

1988

Wood Ray Kings Old Collegians

1950

Wood Scott Gaza

U/23

2005

Woodgate David St Peter’s Old Collegians

1965

Young Peter Greek-Camden

1991

Thanks To Our Major Sponsors